Jaki piec wybrać do sauny? 0
Jaki piec wybrać do sauny?

Piec to serce sauny

Jeśli nie jesteś pewien jaki piec wybrać, mamy nadzieję że nasz artykuł pomoże ci w wyborze odpowiedniego pieca do sauny i dobrania jego mocy.

 

Piec na drewno w saunie

 Tradycyjne sauny opalane drewnem są znane od wielu tysięcy lat. Widoczne płomienie oraz trzask drewna tworzą relaksującą atmosferę. 

Jednak przy wyborze pieca na drewno do sauny, należy pamiętać, że rozgrzewają się one do wyższych temperatur niż piece elektryczne. Dlatego też, należy zachować większą odległość pieca na drewno w saunie od elementów palnych. Można zastosować również dodatkowe niepalne osłony. 

Jeśli chciałbyś uniknąć wnoszenia drewna do sauny możesz również zastosować model pieca w saunie, który posiada palenisko w pomieszczeniu obok sauny (np. pomieszczenie do odpoczynku, przedsionek). 

Podczas projektowania sauny należy pamiętać o przewodzie kominowym. Rura kominowa powinna być izolowana aby ochronić konstrukcję dachu od wysokich temperatur.

 

Piec elektryczny w saunie

 Piece elektryczne najczęściej są stosowane w saunach domowych. Zastosowanie pieca elektrycznego w saunie daje nam dużą wygodę, zmniejsza koszt zakupy pieca, jak również ułatwia montaż. Nie jest nam potrzebny przewód kominowy w pomieszczeniu, gdzie znajduje się sauna. Piec elektryczny montowany na ścianie w saunie, zajmuje również mniej miejsca niż tradycyjny piec na drewno.

Na temperaturę oraz wilgotność w saunie mają wpływ również kamienie jakie użyjemy. Kamienie użyte do pieca w saunie, muszą być odporne na duże skoki temperatury (polewanie zimną wodą) oraz kumulować w sobie bardzo dużą ilość ciepła. Struktura, gęstość oraz wielkość kamieni również mają znaczenie. Polecane kamienie do stosowania w saunie to na przykład diabaza gabrska, bazalt czy wulkanit.

 

Piec elektryczny w saunie ogrodowej TUULA
Piec elektryczny w saunie ogrodowej TUULA


Na powyższym rysunku nasza wizualizacja sauny, inspiracja piecem marki HUUM.


Elektroniczne panele sterujące piecem w saunie pozwalają z wyprzedzeniem zaplanować seans w saunie i ustawić temperaturę zdalnie lub bezpośrednio na ekranie panelu, co jest niezwykle wygodne. Posiadają również inne przydatne funkcję w zależności od oferowanego produktu.


Osobiście polecamy Sterownik do Sauny SAUNABOX, firmy Blebox. 

 

Na dobór odpowiedniego pieca do sauny wpływa kilka czynników, które opiszemy poniżej.

 

Kubatura Sauny, a moc pieca w saunie

 Aby określić moc pieca potrzebną do uzyskania wysokiej temperatury w saunie, należy obliczyć jaką kubaturę posiada pomieszczenie, w którym znajduje się sauna. 

 

Na 1 metr sześcienny sauny przyjmuje się 1 kW mocy pieca.

 

 

Nieizolowane powierzchnie w saunie

 Dobierając moc pieca do sauny należy uwzględnić powierzchnie nieizolowane. Zastanów się czy wszystkie powierzchnie w Twojej saunie są odpowiednio zaizolowane.

Jeśli budujesz saunę zewnętrzną, która będzie posiadała powierzchnie przeszklone, na każdy 1m2 nie izolowanej powierzchni należy dodać 1 kW mocy pieca.

Jeśli wystrój Twojej sauny składa się z płytek ceramicznych lub z kamieni, również należy wziąć to pod uwagę.

 

Rodzaj sauny

Sauna sucha, sauna mokra, a może kąpiel ziołowa? Jest wiele różnych rodzajów saun. 

Wszystko zależy od naszych preferencji. 

Osoby które świetnie czują się w saunie suchej, niekoniecznie będą czerpać przyjemność z sauny parowej i na odwrót. Poniżej tabelka, która przybliży pokrótce cechy charakterystyczne danej sauny.

Rodzaj

Temperatura

Wilgotność względna

Czas kąpieli w saunie

Sauna Sucha (fińska)

60 - 110 C

5 - 15 %

2 - 3 kąpiele

od 8 - 15 min

Sauna Parowa

45 - 55 C

40 - 100 %

1 kąpiel

od 30 - 60 min

Sauna Mokra

50 - 65 C

20 - 40 %

1 kąpiel do 15 min

Sauna 

Parowo-ziołowa

45 - 50 C

40 - 80 %

1 kąpiel do 30 minPiec elektryczny można zastosować do sauny parowej, ponieważ można dodatkowo zamontować generatory pary oraz wilgotności, które zapewnią odpowiednie warunki podczas seansu. 

Warto zwrócić uwagę, że osoby mające dolegliwości związane z układem oddechowym, w saunie parowej mogą odczuwać dyskomfort i zalecany jest krótki seans saunowy.

 

Trwałość pieca

 Na trwałość pieca mają wpływ nie tylko materiały z jakich piec został wykonany, czy też sposób użytkowania, ale również czy pracuje on na pełnej mocy

Podczas obliczeń mocy pieca, warto zaokrąglić do góry moc pieca, która jest nam potrzebna do ogrzania pomieszczenia. 

Jeśli mamy do wyboru piec o mocy 6,6 KW lub 8 kW i kubaturę sauny 7 m3, lepiej będzie zdecydować się na piec do sauny o mocy 8 kW.

Aby piec działał sprawnie i służył nam przez długie lata ważny jest dobry projekt sauny oraz dobranie odpowiedniej wentylacji. Dowiedz się więcej z naszego artykułu o Wentylacji w Saunie.

 

Cechy charakterystyczne dobrego pieca do sauny:

  • szybkie nagrzewanie się pieca, w około 30 min do 80C,
  • niskie zużycie energii elektrycznej,
  • wykonanie pieca z wysokiej klasy materiałów,
  • piec do sauny posiada pojemnik na kamienie ze stali nierdzewnej o odpowiedniej wielkości oraz konstrukcji,
  • piec do sauny posiada obudowę zabezpieczającą przed oparzeniem,
  • zabezpieczenie które odłącza piec, gdyby nastąpiło przegrzanie (może wystąpić w momencie przykrycia pieca ręcznikiem, gdy zastosowana została zła wentylacja lub kamienie nie są odpowiednio ułożone)

 

Zapraszamy na naszego facebooka oraz instagrama.

Komentarze do wpisu (0)

Nasze projekty
Sauna Tuula
Sauna Tuula
599,00 zł
szt.
Sauna Luuta
Sauna Luuta
469,00 zł
szt.
Sauna Lars
Sauna Lars
489,00 zł
szt.
Sauna Skog
Sauna Skog
549,00 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl