Wentylacja w saunie 0
Wentylacja w saunie

Aby cieszyć się odpowiednią atmosferą w saunie, musimy zadbać o wentylację.

Wentylacja w saunie ma nie tylko wpływ na wydajność i trwałość sauny ale również na prawidłowe działanie pieca w saunie.

Wentylacja powinna zostać tak zaprojektowana, aby jak najlepiej wykorzystać ciepło utrzymujące się w górnej części pomieszczenia sauny, ale nie dopuścić do nadmiernego gromadzenia się dwutlenku węgla.

W zależności od rodzaju pieca do sauny oraz kabiny saunowej oraz tego czy sauna jest wolnostojąca, czy znajduje się w budynku, do wyboru są dwa typy wentylacji.

 

Wentylacja grawitacyjna w saunie

 Wentylacja grawitacyjna sauny ma za zadanie wymianę powietrza w saunie. Energia cieplna ogrzanego powietrza jest siłą napędową całej wentylacji w saunie.

Aby wentylacja grawitacyjna w saunie działała poprawnie wlot powietrza powinien znajdować się niżej niż wylot. Różnica poziomów między wylotem i wlotem powinna wynosić minimum 25cm. 

Zazwyczaj wlot umieszcza się pod piecem w saunie, a wylot powietrza powinien znajdować się naprzeciwko pod sufitem lub w suficie. Taka konfiguracja nie jest błędna, ale też nie jest optymalna bo może oznaczać utratę ciepła i pary wodnej przez otwór wentylacyjny w górnej części sauny.

Dzięki takiej wentylacji w saunie temperatura będzie zróżnicowana. Niższa temperatura będzie występować przy podłodze, jeśli zależy nam na wysokiej temperaturze możemy usiąść bądź położyć się na górnej ławce.

Dzięki zastosowaniu grawitacyjnej wentylacji w saunie nie musimy kupować dodatkowych wentylatorów.

 

Wentylacja grawitacyjna w Saunie
Wentylacja grawitacyjna w Saunie

 

 

Wentylacja mechaniczna w saunie

 Aby zastosować system wentylacji mechanicznej, należy użyć elektrycznego wentylatora wyciągowego powietrza.

Tuż nad piecem do sauny lub w suficie powinien znajdować się wlot świeżego powietrza, a wylot powietrza powinien znajdować się po przeciwnej stronie, przy podłodze

Drugi otwór wylotowy należy umieścić tuż poniżej sufitu, podczas seansu w saunie powinien pozostać w pozycji zamkniętej. Dodatkowy wylot służy grawitacyjnemu wentylowaniu sauny, gdy nie jest ona w użytku.

Dzięki wentylacji mechanicznej temperatura w saunie jest bardziej wyrównana na wszystkich ławkach, również tych dolnych.

Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą mieć wysoką temperaturę w całej saunie, nie tylko na górnej ławce.

 

Wentylacja mechaniczna w Saunie
Wentylacja mechaniczna w Saunie


Jeśli zastanawiasz się jak dobrać moc pieca do sauny, polecamy nasz artykuł 

Jak wybrać piec do sauny i jego moc?

 

Zapraszamy na naszego facebooka i instagrama.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Nasze projekty
Sauna Tuula
Sauna Tuula
549,00 zł
szt.
Sauna Luuta
Sauna Luuta
469,00 zł
szt.
Sauna Lars
Sauna Lars
489,00 zł
szt.
Sauna Skog
Sauna Skog
499,00 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl