
Sauna w domu
Sauna jest znana od wieków. Relaks i odprężenie po seansie w saunie, poprawa nastroju jak i korzyści zdrowotne sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na budowę sauny w ogrodzie czy w domu. Budowa sauny wymaga wiedzy, ważne jest jaki rodzaj drewna zostanie wybrany do budowy.
W jaki sposób wybrać drewno do sauny? Który gatunek drewna będzie najlepszy?
Właściwości drewna do sauny
Przy wyborze drewna należy pamiętać, że w saunie występują ekstremalne warunki.
Nie tylko wysoka temperatura ma wpływ na zastosowany materiał ale również poziom wilgotności względnej. Jeśli wybierzemy zły gatunek drewna, sauna może nie spełniać swoich funkcji, deski z czasem mogą ulegać degradacji.
Warto pamiętać również o bezpieczeństwie. Niektóre gatunki drewna pod wpływem wysokiej temperatury mogą uwalniać niebezpieczne związki, które mogą wpłynąć na nasze zdrowie. Drewno nie powinno wydzielać żywicy bądź innych substancji, które znajdują się w nim naturalnie.
Ściany wewnętrzne w saunie
Jako materiał wykończeniowy w saunie stosuje się najczęściej deski pióro wpust o grubości minimum 12 mm. Należy wybrać odżywiczone gatunki drewna jak np. świerk skandynawski, skandynawska sosna bezsęczna, jodła oraz cedr kanadyjski.
Najlepsze drewno to takie które posiada mało sęków i minimalną ilość żywicy. Z powodu wysokiej temperatury w saunie otwierają się pęcherze żywiczne, co może spowodować że żywica pojawi się na powierzchni boazerii.
Pod panelami powinna znajdować się izolacja termiczna, najlepiej z wełny mineralnej, której grubość powinna wynosić od 45 do 100mm. Izolacja w saunie jest bardzo ważna, ponieważ skraca czas nagrzewania się sauny, co wpływa na koszt seansu w saunie.

Ważne!
Nie stosuj styropianu jako izolacji, ponieważ nie jest on odporny na wysoką temperaturę.
Jakie drewno na ławki w saunie?
Drewno na ławki w saunie powinno pochodzić z drzewa liściastego,które charakteryzuje się wolnym czasem nagrzewania. Takie drewno jest miękkie i gładkie. W saunie domowej ławki drewniane można ale nie trzeba konserwować.
Do budowy ławek w saunie od lat stosuje się następujące gatunki drewna: Abachi, Osike lub Olchę.
Abachi
Gatunek Abachi rośnie na terenach lasów deszczowych Afryki Zachodniej, od Liberii po Gabun. Drzewa mogą osiągnąć wysokość nawet do 50 m, średnicę do 2 m. Drewno Abachi charakteryzuje się giętkością, elastycznością, jest miękkie i lekkie, ma niską przewodność cieplną.
Osika
Drewno Osika podobnie jak Abachi posiada bardzo małą gęstość, dzięki czemu nie nagrzewa się mocno w wysokiej temperaturze, można ją zastosować na ściany, ławki jak i oparcia w saunie. Jest to gatunek euroazjatycki, można ją znaleźć w Afryce, całej Europie. W Polsce występuje powszechnie.
Olcha
Jeśli chodzi o właściwości Olchy to jest ona odporna na zmiany temperatury i wilgoci, dzięki czemu nie wypacza się. Podczas wietrzenia sauny oddaje nadmiar wody, nie ulegając deformacji.Olcha jest bardzo dobrym materiałem dla alergików.
Drzwi do sauny
Drzwi do sauny muszą zostać wykonane z odpowiednio trwałych materiałów, co da gwarancję ich trwałości. Najczęściej używa się drzwi z drewna bądź ze szkła hartowanego. Bezpieczeństwo podczas saunowania jest równie ważne. Drzwi zawsze powinny się otwierać na zewnątrz po lekkim pchnięciu. Drzwi do sauny nigdy nie są w pełni szczelne. Jeżeli mamy drzwi z szybą, dolną listwę najlepiej jest zabezpieczyć przed wilgocią lakierem, a połączenie między szkłem a listwą uszczelnić wodoopornym silikonem.
Polecamy:
- Wentylacja w saunie
- Jak wybrać piec do sauny i dobrać jego moc?
- 7 najczęstszych błędów przy budowie sauny ogrodowej