Jakie drewno użyć do budowy sauny? 0
Jakie drewno wybrać do budowy sauny?

Sauna w domu

Sauna jest znana od wieków. Relaks i odprężenie po seansie w saunie, poprawa nastroju jak i korzyści zdrowotne sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na budowę sauny w ogrodzie czy w domu. Budowa sauny wymaga wiedzy, ważne jest jaki rodzaj drewna zostanie wybrany do budowy.

W jaki sposób wybrać drewno do sauny? Który gatunek drewna będzie najlepszy?

 

Właściwości drewna do sauny

Przy wyborze drewna należy pamiętać, że w saunie występują ekstremalne warunki.

Nie tylko wysoka temperatura ma wpływ na zastosowany materiał ale również poziom wilgotności względnej. Jeśli wybierzemy zły gatunek drewna, sauna może nie spełniać swoich funkcji, deski z czasem mogą ulegać degradacji.

Warto pamiętać również o bezpieczeństwie. Niektóre gatunki drewna pod wpływem wysokiej temperatury mogą uwalniać niebezpieczne związki, które mogą wpłynąć na nasze zdrowie. Drewno nie powinno wydzielać żywicy bądź innych substancji, które znajdują się w nim naturalnie.

 

Ściany wewnętrzne w saunie

Jako materiał wykończeniowy w saunie stosuje się najczęściej deski pióro wpust o grubości minimum 12 mm. Należy wybrać odżywiczone gatunki drewna jak np. świerk skandynawski, skandynawska sosna bezsęczna, jodła oraz cedr kanadyjski.

Najlepsze drewno to takie które posiada mało sęków i minimalną ilość żywicy. Z powodu wysokiej temperatury w saunie otwierają się pęcherze żywiczne, co może spowodować że żywica pojawi się na powierzchni boazerii.

Pod panelami powinna znajdować się izolacja termiczna, najlepiej z wełny mineralnej, której grubość powinna wynosić od 45 do 100mm. Izolacja w saunie jest bardzo ważna, ponieważ skraca czas nagrzewania się sauny, co wpływa na koszt seansu w saunie.

Sauna Ogrodowa
Sauna Ogrodowa TUULA - przekrój z góry

 

Ważne!

Nie stosuj styropianu jako izolacji, ponieważ nie jest on odporny na wysoką temperaturę.Jakie drewno na ławki w saunie?

Drewno na ławki w saunie powinno pochodzić z drzewa liściastego,które charakteryzuje się wolnym czasem nagrzewania. Takie drewno jest miękkie i gładkie. W saunie domowej ławki drewniane można ale nie trzeba konserwować.

Do budowy ławek w saunie od lat stosuje się następujące gatunki drewna: Abachi, Osike lub Olchę.

 

 

Abachi

 

Drewno Abachi do sauny
Drewno Abachi - Żródło: dobrasauna;

 

Gatunek Abachi rośnie na terenach lasów deszczowych Afryki Zachodniej, od Liberii po Gabun. Drzewa mogą osiągnąć wysokość nawet do 50 m, średnicę do 2 m. Drewno Abachi charakteryzuje się giętkością, elastycznością, jest miękkie i lekkie, ma niską przewodność cieplną.


Osika

Osika drewno do sauny
Osika; Źródło:dobrasauna
Drewno Osika podobnie jak Abachi posiada bardzo małą gęstość, dzięki czemu nie nagrzewa się mocno w wysokiej temperaturze, można ją zastosować na ściany, ławki jak i oparcia w saunie. Jest to gatunek euroazjatycki, można ją znaleźć w Afryce, całej Europie. W Polsce występuje powszechnie.


Olcha

Olcha do budowy sauny
Olcha; Źródło: dobrasauna

 

Jeśli chodzi o właściwości Olchy to jest ona odporna na zmiany temperatury i wilgoci, dzięki czemu nie wypacza się. Podczas wietrzenia sauny oddaje nadmiar wody, nie ulegając deformacji.Olcha jest bardzo dobrym materiałem dla alergików.

 

Drzwi do sauny

Drzwi do sauny muszą zostać wykonane z odpowiednio trwałych materiałów, co da gwarancję ich trwałości. Najczęściej używa się drzwi z drewna bądź ze szkła hartowanego. Bezpieczeństwo podczas saunowania jest równie ważne. Drzwi zawsze powinny się otwierać na zewnątrz po lekkim pchnięciu. Drzwi do sauny nigdy nie są w pełni szczelne. Jeżeli mamy drzwi z szybą, dolną listwę najlepiej jest zabezpieczyć przed wilgocią lakierem, a połączenie między szkłem a listwą uszczelnić wodoopornym silikonem.

 

 

 

Polecamy:


Komentarze do wpisu (0)

Submit
Nasze projekty
Sauna Tuula
Sauna Tuula
549,00 zł
szt.
Sauna Luuta
Sauna Luuta
469,00 zł
szt.
Sauna Lars
Sauna Lars
489,00 zł
szt.
Sauna Skog
Sauna Skog
499,00 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl