Budowa podłogi w saunie 2
Budowa podłogi w saunie

Podłoga w saunie jest szczególnie ważna, bo jest ona podstawą do budowy całej reszty. Jeśli będzie krzywa, nierówna, to może nam przysporzyć wielu problemów na dalszych etapach budowy sauny.
Podłoga sauny posłużyła nam do budowy konstrukcji szkieletowej.

 

Podłoga spełnia kilka funkcji:

 • 'Zamyka' budynek od dołu
 • Izoluje budynek od temperatury zewnętrznej
 • Zabezpiecza budynek przed gryzoniami
 • Daje możliwość doprowadzenia instalacji tam gdzie są potrzebne.
 • Jest platformą dla dalszych prac - stawiania konstrukcji szkieletowej.

 

Jakie warstwy podłogi?

 W Naszym projekcie sauny TUULA, w pomieszczeniu suchym ( przebieralni) są następujące warstwy: 

 1. Deska podłogowa,Sosna skandynawska, konserwacja - olej  bezbarwny,szer 145 mm, 30 mm
 2. Płyta OSB, 18 mm
 3. Membrana Paroizolacyjna, Polietylenowa, 0.20mm
 4. Izolacja termiczna, Rockwool, 100mm lub podobna
 5. Konstrukcja szkieletowa, wilgotność drewna do 20%, 140x60mm
 6. Membrana paroprzepuszczalna Tyvek® Housewrap, 60g/m2
 7. Deski podtrzymujące izolację
 8. Siatka przeciw gryzoniom, oczko max 5mm, stal ocynkowana

 

Jest to standardowy układ warst, używany w budownictwie szkieletowym. Zapewnia ochronę przed wiatrem, wilgocią, zapewnia izolację oraz ochronę przed gryzoniami. Poniżej omówimy szegółowo każdą warstwę.

 

Konstrukcja Podłogi Sauny

 Podłogę sauny zaczynamy od montażu belek na obwiedni fundamentów. Krok ten opisaliśmy w artykule Przygotowanie fundamentów pod budowę podłogi. Belki powinny być skręcone przy pomocy kątowników, wkrętów oraz śrub i nakrętek. Najpierw używamy wkrętów, żeby wstępnie 'złapać' belki razem ze sobą i wypoziomować całość. Gdy mamy wszystko wstępnie skręcone, możemy nawiercić otwory pod śruby. Użyliśmy śrub M8 ze specjalnym kwadratowym łebkiem, który się blokuje w drewnie.

Do środka tak wykonanej ramy, mocujemy odpowiednio docięte belki. Belki te będą podtrzymywać naszą podłogę, izolację oraz siatkę przeciw gryzoniom.

Belki przygotowujemy w ten sposób, że na spodnią stronę przybijamy deski, które są szersze od belki o około 15 mm z każdej strony. Wygląda to jak odwrócona litera 'T'. Próbowaliśmy też metody przybijania łaty do boku belki, ale ta metoda okazała się bardziej pracochłonna. Dodatkowa deska da nam miejsce na montażu siatki przeciw gryzoniom.

 

 

Detal połączenia belek. Pe lewej stronie widać dodatkową deskę na spodzie belki która będzie podtrzymywać siatkę przeciw gryzoniom.

 

Siatka przeciw gryzoniom pod podłogą

 Gdy wszystkie belki są już zamontowane (na wkręty i śruby) możemy dociąć siatkę. My użyliśmy specjalnej siatki przeciw gryzoniom o oczkach 5 mm ze sklepu rolniczego. Do przycinania siatki, najlepiej nadają się elektryczne nożyce do blachy.

Na tym etapie trzeba pamiętać żeby wyprowadzić instalacje. Przewody elektryczne w peszlu plastikowym, rury kanalizacyjne oraz doprowadzenie wody, powinny przechodzić przez siatkę oraz warstwy nad nimi. W siatce wycinamy otwór tak, żeby nie było dużej szpary pomiędzy rurami, a siatką. Metalową siatkę zabezpieczamy takerem, co 15-20cm.

 

 

układanie siatki przeciw gryzoniom
Warto co jakiś czas się zatrzymać i zastanowić czy na pewno nie ma lepszej metody pracy

 

Membrana paroprzepuszczalna

 Gdy siatka jest już ułożona, układamy membranę paroprzepuszczalną. Membrana chroni izolację od wody i wiatru, ale pozwoli wilgoci wydostać się na zewnątrz. Membrana powinna iść nad belkami i na siatce. Przymocowujemy ją takerem. Kawałki membrany sklejamy specjalną taśmą membranową samoprzylepną - da to nam szczelne połączenie.

 

Izolacja sauny- wełna mineralna

 Gdy membrana jest położona, do środka układamy izolację - wełnę mineralną. Wełna powinna się zakotwiczyć - nie może leżeć luzem. Nie może być też za bardzo ściśnięta. Wypełniamy każdy zakamarek, tak żeby nie było szczelin.

  

Płyty OSB na podłodze sauny

Na tak przygotowane warstwy, układamy płyty OSB o grubości 18mm. Najlepiej użyć płyt na pióro i wpust - wzmocni to naszą podłogę. Płyty przykręcamy wkrętami co około 20cm. W naszym projekcie TUULA zoptymalizowaliśmy układ płyt tak żeby było jak najmniej cięcia, więc radzimy zrobić tak samo. w końcowym etapie budowy sauny, położymy podłogę z desek na pióro i wpust, a w pomieszczeniach mokrych ( prysznic i sauna) będzie położona wylewka betonowa wykończona wodoodpornym mikrocementem. Oczywiście trzeba pamiętać o spadkach do odpływów punktowych lub liniowych.

 

 

Teraz możemy otworzyć swoje ulubione piwo, usiąść wygodnie i podziwiać swoje dzieło. Jest to bardzo ważny etap ( serio! ) - bo teraz możemy wyłapać jakieś ewentualne braki: czy wszystkie wkręty są wkręcone, czy o czymś nie zapomnieliśmy.

W następnym artykule, będziemy opisywać jak postawiliśmy konstrukcję szkieletową - jest to zdecydowanie nasz ulubiony etap.


Jeśli budujesz z naszym projektem, pamiętaj żeby nas otagować @homemadesauna

 

Poprzednie artykuły:

Wytyczenie fundamentów pod saune

Przygotowanie fundamentów pod budowę podłogi 


Wentylacja w saunie

7 najczęstszych błędów przy budowie sauny ogrodowej

Komentarze do wpisu (2)

8 lutego 2022

Zastanawia mnie kwestia montażu siatki. Etapu tego nie widać na filmiku, a na zdjęciach widzimy listewkę podtrzymującą siatkę. Czy ona jest cięta na odcinki wchodzące pomiędzy belki, czy też jak membrana jest puszczana w całości górą nad belkami? :)

11 lutego 2022

@ Arnie Siatkę cięliśmy nożycami do blachy na odcinki które mieszczą się między belkami i przymocowywaliśmy je zszywkami. Siatka jest dość sztywna, i byłoby dość trudno ją wyginać naokoło belek. No i nie miało by to za bardzo sensu :)

Nasze projekty
Sauna Tuula
Sauna Tuula
599,00 zł
szt.
Sauna Luuta
Sauna Luuta
469,00 zł
szt.
Sauna Lars
Sauna Lars
489,00 zł
szt.
Sauna Skog
Sauna Skog
549,00 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl