Budowa sauny ogrodowej krok po kroku 0
Budowa sauny ogrodowej krok po kroku

Budowa sauny ogrodowej to nie małe przedsięwzięcie. W zasadzie jest to mały, ale w pełni funkcjonalny budynek, który powinien być zbudowany zgodnie ze sztuką budowlaną i z dobrych materiałów, abyśmy mogli nim cieszyć się przez lata.

Sauna ogrodowa może być świetnym pomysłem na zrelaksowanie się i spędzenie wolnego czasu w gronie rodzinnym lub ze znajomymi. Regularne saunowanie niesie ze sobą mnóstwo korzyści zdrowotnych m.in wzmacnia naszą odporność, oczyszcza nasz organizm z toksyn. Dobrze zaprojektowana, estetyczna sauna może być też ozdobą ogrodu, elementem małej architektury, który wpasowuje się w ogród i swoje otoczenie.

 

Zbudowaliśmy saunę Tuula od początku do końca, i na tej podstawie postaraliśmy się opisać krok po kroku jak samodzielnie zbudować saunę. Te kroki oraz zasady budow sauny, pomogą ci przejść przez budowę od A do Z.

 

Krok 1: Koszt budowy sauny ogrodowej

Koszt wybudowania sauny ogrodowej będzie się wahać w zależności od jej

rozmiaru, konstrukcji oraz wyposażenia. Koszt wybudowania sauny ogrodowej dla 4- 5 osób z podstawowym wyposażeniem może wynieść od 10 000 zł do nawet 35 000 zł. Przed przystąpieniem do pracy, warto zrobić dokładny kosztorys który da nam informację, czy inwestycja jest na naszą kieszeń. W tym artykule opisaliśmy szczegółowe koszty budowy sauny Lars

 

W kosztorysie, trzeba uwzględnić: 

  • Koszt fundamentów, prac ziemnych oraz piasku i żwiru
  • Koszt drewna konstrukcyjnego
  • Koszt Izolacji
  • Koszt Pieca
  • Koszt materiałów elewacji
  • Koszt sterownika i instalacji elektrycznej
  • Koszt drewna wewnątrz sauny
  • Koszt okuć, gwoździ, wkrętów, narzędzi.

 

Krok 2: Formalności przy budowie sauny

Sauna ogrodowa, powinna być zgłoszona do lokalnego Starostwa jako budynek rekreacji indywidualnej. W starostwie powinniśmy złożyć projekt, który obejmuje rzut sauny, elewacje i umiejscowienie na działce. Należy pamiętać, żeby budynek znajdował się minimum 4 m od działki sąsiada. Jeśli typ działki nie pozwala nam na zgłoszenie budynku rekreacyjnego, zawsze możemy zgłosić budowę budynku gospodarczego.

 

Krok 3: Prąd elektryczny w saunie

 Sauna powinna zostać przyłączona do prądu. W przypadku jeśli sauna będzie miała piec na drewno - wystarczy zwykłe przyłącze jednofazowe. Jeśli piec będzie elektryczny - przyłącze powinno być trójfazowe. Warto  zatrudnić elektryka z odpowiednimi kwalifikacjami do wykonania przyłączenia, bo w zależności od odległości do rozdzielnicy elektrycznej, grubość kabla przyłączeniowego będzie się różnić.

 

Krok 4: Podłączenie wody do sauny ogrodowej

Na tym etapie, warto wykonać też podłączenie wody. Nie każda sauna ma prysznic, ale gdybyśmy chcieli taki zamontować w przyszłości, to warto wykonać przyłączenie wody. Zazwyczaj używa się do tego rury niebieskiej, o przekroju 25mm.

 

Krok 5: Fundamenty pod saunę

Fundamenty do sauny można wykonać na kilka sposobów. W zależności od rodzaju gruntu i wagi samej sauny, powinniśmy wybrać rodzaj fundamentów. Do naszej Sauny TUULA, wybraliśmy fundament firmy BetosystemWięcej o fundamentach przeczytasz w artykule Przygotowanie fundamentów pod budowę podłogi.

 

Krok 6: Konstrukcja szkieletowa sauny

 

Konstrukcja szkieletowa, to zdecydowanie najprzyjemniejszy etap. Sauna rośnie w oczach i w ciągu kilku dni możemy postawić całą konstrukcję. Budujemy z drewna suszonego, o wilgotności nie większej niż 18-20%. Najlepsze jest drewno C24, ale też jest droższe od zwykłego drewna z tartaku. Deski z tartaku  możemy ostrugać czterostronnie. Zwiększy to ich wytrzymałość na ogień. Wszystkie belki powinny być zakonserwowane środkiem impregnującym.

Więcej o konstrukcji szkieletowej dowiesz się tutaj.

Fragment z naszego projektu Sauny TUULA - ściana szkieletowa
Fragment z naszego projektu Sauny Tuula - ściana szkieletowa

 

 

Krok 7: Jakie warstwy powinna mieć ściana sauny?

Ściana sauny, powinna być zaizolowana wełną mineralna, grubość min. 100 mm.

Od zewnątrz dajemy membranę paroprzepuszczalną a od wewnątrz membranę paroizolacyjną. Nie polecamy używać płyt OSB jako okrycie ściany. Do stabilizacji ściany najlepiej jest zrobić tradycyjne zastrzały. Jest to rozwiązanie tańsze, bardziej naturalne i ekologiczne. Pod żadnym pozorem nie powinno się ocieplać sauny styropianem!

 

Krok 8: Elewacja sauny ogrodowej

Elewacje sauny można wykonać na wiele sposób, w zależności od naszych upodobań, jak również lokalnej architektury. Przy konstrukcji drewnianej, najlepiej sprawdza się elewacja z blachy na rąbek, lub wentylowana elewacja drewniana. W przypadku elewacji drewnianej, trzeba pamiętać żeby zostawić szczeliny wentylacyjne na dole i na górze ścian.

 

Krok 9: Wykończenie wnętrza sauny

W środku sauny, jako paroizolację powinniśmy użyć membrany papierowo - aluminiowej. Pomoże ona odbić promieniowanie cieplne do środka sauny. Na membranę przymocowujemy deski elewacyjne ' boazerię' na dylatacji 10mm. Drewno powinno mieć jak najmniej sęków i żywicy.

 

Krok 10: Ławki w saunie

Ławki w saunie powinny być wykonane z lekkiego drewna, które nie nagrzewa się łatwo. Często polecane typy drewna to Lipa, Olcha albo egzotyczne Abachi. Konstrukcja podtrzymująca ławki może być wykonana z innego, ale oszlifowanego drewna. Ławek w saunie nie trzeba, a nawet nie powinno się konserwować. Aby utrzymać ławki w czystości wystarczy przestrzegać etykiety sauny, czyli zasady, że całe ciało jest na ręczniku.

 

Przykładowy projekt ławek w saunie - Projekt Sauny TUULA
Przykładowy projekt ławek w saunie
 Projekt Sauny TUULA

 

Krok 11: Wentylacja Sauny ogrodowej

Wentylacja jest bardzo istotna, aby seans w saunie sprawiał nam przyjemność. Otwory wentylacyjne powinny być dobrane biorąc pod uwagę wielkość sauny, jej kształt i ilość użytkowników.

Tutaj, przeczytasz więcej na temat wentylacji w naszym artykule.

 

Krok 12: Instalacja pieca

Piece elektryczne do sauny zaczynają się od około 1000zł. Jeśli podłączyliście 'siłę' czyli przyłącze trójfazowe, to świetnie, bo większość piecy jest właśnie na 3 fazy. Istnieją też piece na 230V, ale zazwyczaj nadają się one do mniejszych saun - mają moc maksymalną do ok 4 kW, co wystaczy na saunę o wymiarach 1m x 2m x 2m. Jeśli instalujecie piec opalanych drewnem, koniecznie pamiętajcie o prawidłowym wyprowadzeniem komina. Bardzo łatwo o pożar, gdy boazeria jest blisko pieca lub rozgrzanego komina. Najlepiej wybrać komin systemowy i stosować się do wytycznych producenta.

 

Krok 13: Instalacja drzwi do sauny

Obecnie, najpopularniejsze są drzwi szklane do sauny. Ceny zaczynają się od około 700zł. Szkło tych drzwi powinno być hartowane i mieć grubość 8mm. Pod drzwiami warto zostawić kilka cm jako szczelina wentylacyjna. Drzwi do sauny mogą mieć szerokość 60cm, jeśli jest to wasza prywatna sauna. W saunach publicznych zalecana jest szerokość do 80 lub 90cm.

 

Krok 14: Akcesoria do Sauny

Przed saunowaniem, warto dobrać kilka przydatnych akcesoriów do saunowania. Minimum to: Cebrzyk na wodę, łyżka do polewania kamieni wodą, termometr i higrometr.

 

Potrzebujesz jeszcze więcej informacji jak zbudować saunę? Sprawdź nasze gotowe projekty saun ogrodowych.  

Budujesz saunę z naszym projektem? 

Pochwal się i nas otaguj @homemadesauna ;)

 

Sprawdź nasze poprzednie artykuły:

Wytyczenie fundamentów pod saune

Przygotowanie fundamentów pod budowę podłogi

Wentylacja w saunie

7 najczęstszych błędów przy budowie sauny ogrodowej

Budowa Podłogi SaunyKomentarze do wpisu (0)

Nasze projekty
Sauna Tuula
Sauna Tuula
599,00 zł
szt.
Sauna Luuta
Sauna Luuta
469,00 zł
szt.
Sauna Lars
Sauna Lars
489,00 zł
szt.
Sauna Skog
Sauna Skog
549,00 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl