Konstrukcja szkieletowa sauny 0
Budowa Sauny - konstrukcja szkieletowa sauny

 

 

Gdy podłoga w saunie jest już wybudowana możemy się zabrać za najprzyjemniejszy etap budowy sauny - na stawianie konstrukcji szkieletowej. 

Piszę, że to najlepszy etap budowy sauny, ponieważ budynek rośnie nam w oczach - jeśli mamy wszystko dobrze przygotowane to postawienie całej konstrukcji zajmie dwóm osobom bez wielkiego doświadczenia budowlanego maksymalnie kilka dni.

 

 

Projekt Sauny TUULA - Budowa Konstrukcji Szkieletowej
Projekt Sauny TUULA - Budowa Konstrukcji Szkieletowej

 

 

Co będzie nam potrzebne aby rozpocząć budowę konstrukcji szkieletowej?

  •  Drewno które jest odpowiednio przygotowane : suche, ostrugane lub odpowiednio zakonserwowane
  • wkręty, narzędzia i okucia przygotowane
  • projekt sauny ogrodowej TUULA ;)

 

Przerywanie pracy w jej trakcie i jechanie do sklepu na przykład po więcej wkrętów znacząco spowalnia cały proces budowy, więc warto wszystko wcześniej przygotować.

Budowę konstrukcji zaczęliśmy od najdłuższej ściany. Docinamy i ustawiamy wszystkie potrzebne belki na płasko, na podłodze zgodnie z projektem. Belki skręcamy ze sobą wkrętami do drewna 4,5 mm X 90 mm. Możemy też użyć gwoździarki, ale nie każdy ma do niej dostęp, a ewentualne błędy ciężej się naprawia.

  

Zastrzały - sposób na stabilność konstrukcji szkieletowej

Tam gdzie w projekcie jest to sprecyzowane, musimy dodać zastrzały. Zastrzały stabilizują ścianę na obciążenia dynamiczne, głównie wiatrowe. Jako zastrzał użyliśmy deski szalunkowej, grubości około 25 mm, a szerokiej na 250 mm.

Najpierw położyliśmy deskę na naszej skręconej konstrukcji ściany, następnie ołówkiem narysowaliśmy na belkach miejsca gdzie zastrzał styka się z belkami. Tak zaznaczone miejsca wycięliśmy na głębokość równą grubości deski - czyli 25mm. Przydatna tutaj jest piła tarczowa do drewna i ostre, szerokie dłuto. Najpierw piłę ustawiamy na głębokość ok 26 mm i nacinamy rowki, tam gdzie będziemy montować zastrzał. Im więcej rowków, tym lepiej, bo potem łatwiej będzie nam wystrugać zagłębienia dłutem. 

Trzeba pamiętać, że zagłębienia powinny być spasowane ‘na ciasno’, wzmocni to połączenie, jak i cały szkielet sauny. Gdy wszystkie wgłębienia są już wycięte, przykręcamy naszy przygotowany zastrzał, najlepiej na 2 wkręty, na każdym połączeniu.

Gdy cała ściana jest już gotowa, możemy postawić ją do pionu. Zanim ją postawimy, warto przykręcić do ściany łaty, które tymczasowo zakotwiczą nam ściany. Ścianę przykręcamy do podłogi wkrętami dość gęsto, co około 15 - 20cm.

Gdy jedna ściana jest już gotowa, mamy wolną podłogę, tą samą metodą stawiamy kolejne ściany. Na końcu, mocujemy wieniec na górze ścian. Wieniec jest z belek i spina nam całość.

 

 

Budowa ścian - konstrukcja szkieletowa
Budowa ścian - konstrukcja szkieletowa

 

 

Więźba dachowa sauny

Tak powstałą konstrukcję, musimy jeszcze zwieńczyć więźbą dachową. W zależności od projektu, może to być dach ‘płaski’ lub ‘dwuspadowy’. Do zrobienia więźby, najlepiej przygotować sobie szablon, i wykonać ją na zasadzie prefabrykacji. Najpierw budujemy gotowe elementy na ziemi ( lub w warsztacie), a potem dopiero wciągamy je na ściany i montujemy.

Całą więźbę, powinno się ustabilizować na siły boczne wiatrownicą. My w tym celu użyliśmy taśmy metalowej perforowanej i ocynkowanej. Mocujemy ją ‘od góry’ i po skosie na krokwiach.

W tym miejscu trzeba pamiętać, że długość wszystkich elementów powinna być zgodna z projektem. Krokwie, powinny wystawać tylko tyle, ile potrzeba. Późniejsze skracanie ich ‘ na dachu’ jest dużo trudniejsze niż na ziemi. 

Konstrukcja Szkieletowa Sauny
Konstrukcja Szkieletowa Sauny

 

 

Tak przygotowana konstrukcja, jest gotowa do dalszych etapów - czyli pokrycie ścian i wypełnienie ich izolacją, ale to już w kolejnym artykule.

 

Jeśli budujesz z naszym projektem, pamiętaj żeby nas otagować @homemadesauna

 

 

Sprawdź nasze poprzednie artykuły:

Wytyczenie fundamentów pod saune

Przygotowanie fundamentów pod budowę podłogi

Wentylacja w saunie

7 najczęstszych błędów przy budowie sauny ogrodowej

Budowa Podłogi Sauny


Komentarze do wpisu (0)

Nasze projekty
Sauna Tuula
Sauna Tuula
599,00 zł
szt.
Sauna Luuta
Sauna Luuta
469,00 zł
szt.
Sauna Lars
Sauna Lars
489,00 zł
szt.
Sauna Skog
Sauna Skog
549,00 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl